Niebezpieczne krycia

Lek. wet. Arkadiusz Silny

Czy psy które często kryją mogą przenosić na suki zakażenia drogą płciową i wice wersa? Oczywiście że tak.

Do najgroźniejszych chorób przenoszonych przez psy drogą płciową należy bruceloza. Chorobę u psów wywołuje bakteria o nazwie Brucella canis. Do zakażenia może dojść drogą płciową, ale też przez przewód pokarmowy, spojówki i generalnie wtedy, gdy zarazek dostanie się na błony śluzowe. Bardzo niebezpieczne są poronione płody, błony płodowe i wydzielina z pochwy. Brucelle wydalane są też z mlekiem, a u samców z nasieniem i moczem.

Kiedy możemy podejrzewać, że suka jest zakażona? - U takich suk często zdążają się poronienia, najczęściej około 30 dnia ciąży, choć niekiedy nie dochodzi do poronienia, a jedynie obumierania i resorpcji zarodków. Zdarza się też wcześniejsze porody, a szczenięta rodzą się martwe.

Chorobę wykrywa się przy pomocy specjalnych testów laboratoryjnych. Zwierzęta z potwierdzoną brucelozą powinny być wykluczone z hodowli, na pewno poddane kastracji. Istnieją też źródła które mówią o tymże takie zwierzęta powinny być uśpione, albowiem istnieje możliwość zakażenia się ludzi.

Chorobę można leczyć przy pomocy antybiotyków, choć po leczeniu istnieje możliwość, że takie psy pozostaną bezobjawowymi nosicielami, które dalej mogą zakażać. W czasie aktu krycia może dojść do zakażenia niespecyficznymi drobnoustrojami. Do dróg rodnych mogą dostawać się różne bakterie, grzyby i pierwotniaki. Niektórzy autorzy twierdzą że uprzednie zakażenia wirusowe (herpeswirusy czy adenowirusy) ułatwiają wtórne zakażenia bakteryjne. Myślę, że bardzo ważną rolę w zapobieganiu rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych psów powinny stać się okresowe badania (wykonanie posiewów), od psów “używanych do rozrodu”. Najbardziej rozsądne wydaje się być przeprowadzenie badań przed planowaną kopulacją. Badaniom powinny być poddawane tak suki jak i psy. W przypadku regularnie kryjących samców powinny to być badania okresowe przeprowadzane w zależności od częstotliwości krycia, natomiast suki moim zdaniem powinny być badane przed każdą cieczką w trakcie której planowany jest akt prokreacji. Oczywiście można też badać suki będące w rui. Myślę, że takie podejście do rzeczy leży nie tylko w interesie psów ale i samych hodowców.


Autor: lek. wet. Arkadiusz Silny
artykuł pochodzi z czasopisma PSY MYŚLIWSKIE i zostal zamieszczony za zgodą redakcji