Hubertus Łęczycki 13.10.2018

XII Ekologiczny Hubertus Łęczycki

rsz hubertus

Tradycja obchodów Dnia Św. Huberta jest bardzo długa i sięga kilka wieków wstecz..
Aby tradycji stało się zadość również na Ziemi Łęczyckiej, postanowiono tę tradycje pokazać szerszym odbiorcom i w dniu 13 października 2018 roku przygotowano wiele atrakcji związanych z tym świętem . Do niedawna tradycja obchodów Dnia Św. Huberta była kultywowana tylko w ścisłym gronie zainteresowanych jeździectwem i myślistwem.
Koła łowieckie z terenu Powiatu Łęczyckiego oraz Starostwo Powiatowe w Łęczycy już po raz dwunasty zaprosili do udziału w Łęczyckim Hubertusie gości z całego kraju: myśliwych, leśników, hodowców i właścicieli psów myśliwskich , kluby jeździeckie, przedstawicieli mediów reprezentujących kynologię i sympatyków myślistwa, leśnictwa i jeździectwa oraz muzyki myśliwskiej. Wszyscy mogą poczuć podniosły charakter uroczystości.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu wielu ludzi, to wyjątkowe święto może uzyskać ciekawy charakter i oprawę, godną wielowiekowej tradycji. Pięknym i najważniejszym elementem obchodów dnia Św. Huberta jest Msza Hubertowska, odprawiana w zabytkowym Kościele Ojców Bernardynów w Łęczycy. Uczestnikami Mszy Hubertowskiej są myśliwi z pocztami sztandarowymi, rodziny myśliwych, a także leśnicy, okręgowe władze łowieckie oraz władze państwowe i samorządowe i mieszkańcy Powiatu Łęczyckiego. Po mszy wszyscy jej uczestnicy przejdą prowadzeni przez orkiestrę dęta z Góry Św. Małgorzaty korowodem na Plac T. Kościuszki. Z okazji 100 – ej Rocznicy uzyskania Niepodległości pod figurką Matki Boskiej zostaną złożone kwiaty .

Podczas Dnia Św. Huberta w Łęczycy nie odbywają się polowania i nie ma także pokotu.
W czasie prezentacji omawiana jest problematyka ekologiczna Podkreślana jest rola myśliwych w gospodarowaniu w ekosystemach. W festynie licznie uczestniczą również uczniowie ze szkół Powiatu Łęczyckiego. W trakcie w/w wydarzenia odbędzie się również konkurs kulinarny pn. „Królewski Pasztet ”oraz degustacja potraw z wielkiej patelni – gulaszu z dziczyzny „Dobre z lasu” – sfinansowanego i przygotowanego dla uczestników przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Łodzi.

Wiele atrakcyjnych konkursów zostało zaplanowane dla dzieci i młodzieży - będą one mogły uczestniczyć w grach i zabawach z nagrodami przeprowadzanymi między innym przez Fundacje ABI na dziedzińcu Zamku Królewskiego, licznie prezentowane będą też stoiska z rękodziełem i inne tematycznie związane z myślistwem, leśnictwem, kynologią, jeździectwem. Podczas ww. wydarzenia zostaną także przekazane bezpłatnie uczestnikom święta sadzonki drzewek dostarczone przez Regionalna Dyrekcję Parków Krajobrazowych Wzniesień Łódzkich.

Odwiedzających naszego Hubertusa zapraszamy do obejrzenia wystawy fotografii przyrody p. Grzegorza Sawickiego oraz na spotkanie ze znanym przyrodnikiem, podróżnikiem i fotografem przyrody p. Grzegorzem Bobrowiczem.

Podczas trwania obchodów Święta Św. Huberta w Łęczycy, można będzie posłuchać muzyki myśliwskiej wykonywanej przez zespół sygnalistów „Hubertusy” z terenu Powiatu Łęczyckiego odbędą się także pokazy ras psów myśliwskich w tym ras polskich.
Będzie można wziąć udział w wielu warsztatach min. : mykologicznych, kynologicznych, sokolniczych, pszczelarskich oraz spotkaniach z strażnikiem łowieckim.

Dzień wypełniony wieloma atrakcjami zakończy się późnym popołudniem pokazami konnymi oraz gonitwą konną za lisem na Łąkach Tumskich za Parkiem Miejskim w Łęczycy oraz przygotowaną specjalnie dla dzieci gonitwą lajkoników, które będą miały miejsce na Zamku w Łęczycy. Ten szczególny dzień jest z pewnością dobrą okazją do spotkania się wielu grup, integrujących się jedną tradycją.

Ziemia Łęczycka to miejsce o wielowiekowej bogatej historii, owianej legendami o Borucie, z wieloma urokliwymi miejscami, które warte są zobaczenia. Polska kultura łowiecka jest ważnym elementem naszej kultury narodowej, dlatego tez zachęcamy do uczestniczenia
w naszym wyjątkowym Hubertusie a także do odwiedzania pięknych zabytków Ziemi Łęczyckiej.

Zapraszamy do licznego udziału w Łęczyckim Hubertusie. Na przybyłych czeka wiele atrakcji i niespodzianek, które z pewnością na długo pozostaną w pamięci.

 

Darz Bór

Starosta Łęczycki

Wojciech Zdziarski

 

Ostatnio zmieniany piątek, 12 październik 2018 10:28
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zaloguj się, by skomentować
Powrót na górę