Gdzie szukać hodowców

Nasz portal

Przede wszystkim możesz skorzystać ze spisu hodowli zamieszczonego na niniejszym portalu oraz z działu ogłoszeń o planowanych i aktualnych miotach. Znajdziesz tu też odnośniki do stron internetowych, jako że obecnie niemal każda hodowla taką stronę posiada; niestety, wiele z nich nie jest uaktualnianych, dlatego nie zaszkodzi zadzwonić i zapytać, czy hodowla w najbliższym czasie planuje szczenięta.

ZKwP

Warto skontaktować się z lokalnym oddziałem Związku Kynologicznego w Polsce – na stronie takiego oddziału można znaleźć informacje o hodowlach, a także ogłoszenia o aktualnych lub planowanych miotach w danej rasie.

Wystawy

Każda wystawa psów rasowych może stać się okazją, by poznać hodowcę, porozmawiać o rasie, obejrzeć wystawiane psy i dowiedzieć się, kiedy planowane są szczenięta.

Próby i konkursy pracy

Jeżeli zależy Ci na weimarze użytkowym, warto pojechać na próby lub konkursy wyżłów. Będziesz mógł obejrzeć pracę różnych weimarów, porozmawiać z ich właścicielami lub hodowcami.

Fora internetowe

Miejscem spotkań niektórych hodowców są też fora internetowe poświęcone wyżłom. Można tam nie tylko znaleźć aktywnych hodowców, ale też zadać wiele pytań na temat hodowli i rasy.

Ogłoszenia w prasie

Nie zaszkodzi przejrzeć ogłoszenia w prasie kynologicznej. Rubryki z ogłoszeniami mają np. czasopisma Pies, Psy myśliwskie, Mój pies, Przyjaciel pies, Łowiec polski, Brać łowiecka i inne.

Ogłoszenia w internecie

Można też skorzystać z internetowych serwisów zamieszczających ogłoszenia o sprzedaży czworonogów. Pamiętaj jednak, że czytanie ogłoszeń to także sztuka. Nie daj się zwieść określeniom: „po rodowodowych/rasowych rodzicach”. Oznaczają one, że niechybnie ogłoszenie zamieścił pseudohodowca, gdyż rodzice psiaka nie mają uprawnień hodowlanych. Szukaj ogłoszeń, w których jest wyraźnie napisane, iż szczeniaki mają metryki lub że są rodowodowe.
Allegro - od kilku lat trwa dyskusja, czy wystawienie psa na aukcjach portali typu „Allegro” jest etyczne. Wydaje się, że dopóki aukcja ma charakter głownie informacyjny, a wystawca wyraźnie zaznacza, że do transakcji dojdzie pod warunkiem osobistego kontaktu i zaakceptowania nabywcy przez hodowcę, to aukcję taką można traktować jak każde inne ogłoszenie w internecie.

UWAGA: Hodowcom (członkom ZkwP) nie wolno sprzedawać szczeniąt poprzez pośredników oraz osobom nabywającym je do dalszej odsprzedaży lub w innych celach nie mieszczących się w granicach etyki kynologicznej. Hodowcy nie mogą też handlować szczeniętami w czasie imprez publicznych (np. podczas wystaw psów) i w miejscach publicznych. Jeżeli więc ktoś zaproponuje Wam szczenię na giełdzie lub pod wystawą prosto z bagażnika, to nie będzie to hodowca, lecz pseudohodowca. Od takich ludzi i ich „hodowli” trzeba trzymać się z daleka.


Autor: Agnieszka Olejnik

HODOWLA GREY FELLOW
telefon: (0-68) 457 93 52 lub 0 603 895 350
e-mail:info@greyfellow.pl kole4@wp.pl