Jak odebrać szczeniaka z hodowli

Niezależnie od tego, jak daleko znajduje się wybrana przez nas hodowla, warto pojechać po szczenię samemu. Pozwoli nam to obejrzeć matkę maluchów oraz warunki, w jakich przebywały szczenięta od chwili narodzin, a także umożliwi wybór szczenięcia najbardziej pasującego do naszych wyobrażeń i potrzeb. Osobisty kontakt z hodowcą jest bezcenny, zwłaszcza jeżeli nie mieliśmy nigdy wcześniej doświadczeń z wyżłami weimarskimi.
Zgodnie z regulaminem hodowli ZKwP zaleca się hodowcom, aby wydawali szczenięta bezpośrednio w hodowli. Jest to bezpieczne zarówno dla szczeniaka jak i dla przyszłego właściciela. Oprócz zupełnie wyjątkowych sytuacji nie praktykuje się dowożenia szczeniaków do nabywcy.
Jeżeli odległość od hodowli nie pozwala nam na osobisty odbiór szczeniaka, wówczas jego podróż (droga lądową bądź lotniczą) należy zaplanować w takim momencie i w taki sposób, aby była jak najmniej stresująca dla malucha.

Transport szczeniaka

Wybierając się po szczeniaka należy zabrać kogoś do pomocy. Nie da się jednocześnie kierować samochodem i opiekować się ruchliwym szczeniakiem. Jeżeli nie możemy liczyć na pomoc, należy kupić bądź wypożyczyć klatkę transportową. Dla szczeniąt w wieku ok. 8-12 tygodni powinna wystarczyć klatka o rozmiarze 68x 49x 45.5 cm (typ jak Altas 40)
Przed wyjazdem warto zakupić niewielką obróżkę oraz smycz, ponieważ w czasie postojów - wyprowadzając pieska na siusiu - musimy zadbać o jego bezpieczeństwo. Weźmy ze sobą koc z wsuniętą w środek folią, która zabezpieczy siedzenie samochodu, klatkę lub nasze kolana przed mokrą „wpadką”. Doskonałe są tu specjalne podkłady higieniczne, np. Seni Soft, które można kupić na sztuki w aptekach. Przyda się rolka papieru toaletowego (mały może się wypróżnić lub zwymiotować). Zabierzmy także miseczkę i wodę w butelce. Szczenięcia nie należy karmić w podróży ani przed nią, ale w czasie postojów można spróbować pieska napoić.
Warto zabrać atrakcyjną dla psa zabawkę lub gryzaka, np. z wołowej skóry, by zainteresować czymś szczenię, jeśli podróż będzie długa, a piesek nie zaśnie.

Co powinieneś obowiązkowo otrzymać od hodowcy?

  • dokładne instrukcje postępowania ze szczeniakiem w pierwszych dniach.
  • zapas karmy na pierwsze dni (jeżeli jej wcześniej nie kupiłeś) oraz wskazówki dotyczące godzin karmienia, ilości pokarmu, ewentualnych dodatków witaminowo-mineralnych itd.
  • zostaniesz także poinformowany o dotychczasowych szczepieniach i odrobaczaniu, terminach kolejnych szczepień oraz trwającej (lub już zakończonej) kwarantannie. Sprawdź, czy zabiegi, o których mówi hodowca, zostały odnotowane w książeczce zdrowia (którą hodowca ma obowiązek przekazać Ci wraz ze szczenięciem).
  • kolejnym dokumentem, który otrzymasz kupując psa, będzie metryka wystawiona przez lokalny oddział Związku Kynologicznego w Polsce. Jest to dokument potwierdzający pochodzenie szczenięcia i stanowi podstawę do wyrobienia w przyszłości rodowodu.
  • w wielu hodowlach podpisuje się umowę kupna-sprzedaży. Jest to godny pochwały zwyczaj i dobrze świadczy o hodowcy. Umowa taka przeważnie zawiera gwarancję zdrowia szczenięcia, a także pewne warunki stawiane nabywcy, np. zobowiązanie do zaniechania rozmnażania psa, jeśli nie nabędzie on uprawnień hodowlanych.
  • Oprócz książeczki zdrowia, metryki, umowy i oczywiście szczeniaka, doświadczony hodowca wręczy Ci także kawałek szmatki, ręcznika lub kocyka z zapachem gniazda szczenięcia. Nie pierz go, nawet jeśli wyda Ci się lepki od brudu i śmierdzący. W pierwszych chwilach pobytu w nowym domu, a zwłaszcza pierwszej nocy, będzie to dla malucha namiastka tego wszystkiego, za czym tęskni – matki, rodzeństwa i miejsca, w którym się urodził i dorósł. Ten zapach ukoi jego szczenięcy płacz i wyciszy lęk.

Autor: Agnieszka Olejnik
HODOWLA GREY FELLOW
telefon: (0-68) 457 93 52 lub 0 603 895 350
e-mail:info@greyfellow.pl kole4@wp.pl