Hipertroficzna osteodystrofia (HOD)
Hipertroficzna osteodystrofia (HOD) jest chorobą kości, występującą głównie u młodych, szybko rosnących, dużych psów. Prowadzi ona do poważnych ułomności, jest chorobą bolesną dotykającą zwykle więcej niż jedną kończynę. Przyczyna jej nie jest do końca poznana., jednakże przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych badania potwierdziły, że jeżeli chodzi o Wyżły Weimarskie to jest to choroba genetyczna, dziedziczona recesywnie, autosomalnie.
U jakich ras spotyka się HOD?
HOD jest chorobą dotykającą młode, szybko rosnące psy. Do ras, u których najczęściej ona występuje należą: Dogi Niemieckie, Wyżły Weimarskie, Setery Irlandzkie oraz Owczarki Niemieckie. HOD zwykle dotyka szczenięta w wieku pomiędzy 3 a 6 miesiącem życia i występuje zarówno u psów jak i u suk.
Jakie są symptomy HOD?
U psów dotkniętych hipertroficzną osteodystrofią występuje często łagodna lub nieco silniejsza opuchlizna kończyn. Psy mogą wykazywać niechęć do ruchu, brak apetytu, a także mogą być ospałe. Może się pojawić wysoka gorączka. Symptomy te nasilają się i zmniejszają, a czasami nawet samoistnie zanikają. W przypadkach długo utrzymującej się gorączki i dużej bolesności kończyć następuje postępujące wyniszczenie organizmu, a w skrajnych przypadkach dochodzi do śmierci. Duży odsetek śmiertelności zanotowano w przypadkach nie leczenia psów.
Jak można diagnozować HOD?
HOD może zostać zdiagnozowana na podstawie wspomnianych wyżej symptomów choroby, testu fizycznego, gdy pies wykazuje bolesność kończyn podczas ruchu, opuchlizny rosnących kończyn oraz za pomocą prześwietlenia rentgenowskiego. Niekiedy mogą występować zmiany w budowie kości czaszki oraz zębów. U psów dotkniętych tą chorobą często występuje gorączka oraz czasami wysoki poziom białych krwinek. Dodatkowo, krzyżowanie psów może wskazać nosicieli tej choroby (np.: w przypadku Wyżłów Weimarskich).
HOD jest praktycznie nieznany w Polsce i zapewne w innych sąsiadujących krajach, jednakże jak widać jest to choroba dość często występująca i szeroko badana w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Australii. W tych krajach przeprowadza się odpowiednie badania i większość hodowców nie sprzedaje szczeniąt z HOD, jeżeli mają być one przeznaczone do dalszej hodowli.
Autor: Magdalena Osińska
Hodowla Fala Love’a
Magdalena Osińska & Krzysztof Szwarc
tel. 502-140-079, 022-669-67-91.