MIELOPATIA ZWYRODNIENIOWA

Z chorobą MIELOPATIA ZWYRODNIENIOWA/DEGENERACYJNA (skrót DM) spotkałam się przez przypadek – przeczytałam o diagnozie u wyżła weimarskiego w Stanach Zjednoczonych. A ponieważ rodowód mojej suczki jest częściowo amerykański, zaczęłam się interesować chorobą, aż wreszcie postanowiłam o badaniach (CERTYFIKAT). Tym, czego się dowiedziałam – choć jest to jedynie opinia subiektywna, złożona z przesłanek internetowych i konsultacji z weterynarz – chciałabym się podzielić z innymi hodowcami. Warto wiedzieć, z czym zmagają się nasi amerykańscy koledzy.

Mielopatia Zwyrodnieniowa

DM to choroba chorobę zwyrodnieniową aksonów i mieliny odcinka piersiowego i lędźwiowego rdzenia kręgowego, co powoduje ataksje i bezwład kończyn Zdiagnozowana po raz pierwszy w 1973 roku u owczarków niemieckich. Dotyczy mutacji w obrębie genu SOD1 i jest prawdopodobnie dziedziczona autosomalnie recesywnie. Porównywana do stwardnienia rozsianego u ludzi (SM), postępuje bardzo szybko, od momentu diagnozy do momentu śmierci mija zaledwie kilka/kilkanaście miesięcy i nie ma na nią lekarstwa. Zwykle dotyka psy pomiędzy 6 a 14 rokiem życia, bez względu na płeć.

W 2008 roku zmutowany gen odpowiedzialny za DM był obecny w 43 rasach, między innymi: Owczarek Niemiecki, Owczarek Belgijski, Owczarek Szkocki, Bokser, Seter Irlandzki, Weimar, Rhedesian Ridgeback, Chesapeak Bay Retrievers, Welsh Corgi.

Objawy:

  • osłabienie kończyn tylnych
  • podwijanie placów
  • trudności z chodzeniem
  • niechętne skakanie
  • potykanie się
  • drganie mięśni kończyn tylnych
  • utrata mięśni w kończynach tylnych
  • nietrzymanie moczu i kału 

Rozpoznanie:

Istnieje możliwość wykonania badania genetycznego w kierunku DM. Badanie sprawdza czy występuje mutacja w obrębie genu SOD1. Interpretacja wyników jest prosta: może być genotyp N/N (normal/normal) , czyli pies jest wolny od mutacji, genotyp A/N (affected/normal) czyli pies jest nosicielem mutacji oraz A/A (affected/affected) czyli pies jest nosicielem z ryzykiem wystąpienia. Ważne, że wynik A/A wcale nie oznacza, że choroba się pojawi.

W Warszawie badanie genetyczne w kierunku DM dostępne jest w dwóch laboratoriach- LABOKLIN (www.laboklin.pl) oraz IDEXX (www.idexx.pl). Materiał pobiera własny weterynarz – krew (na EDTA – jak do morfologii) lub wymaz pobrany z błony śluzowej policzka i wysyła do jednego z dwóch podanych. (Być może są i inne placówki) Materiał genetyczny z Laboklinu czy Indexxu wysyłany jest do Stanów i tam diagnozowany. Czas oczekiwania na wyniki to 4 tygodnie.

Artykuł o chorej weimarce
http://animalmassageguide.com/canine-hydrotherapy/

Youtube – weimar z DM na wózku:
http://www.youtube.com/watch?v=J8kr35ARJYM

Fundacja wykonująca badania nad DM:
http://www.caninegeneticdiseases.net/DM/testDM.htm

Autor: Elżbieta Chowaniec
Hodowla Kukakuk